Onluk taban tanıtımı

image

Onluk taban tanıtımı onluk taban blokları ile yazılışlarını içeren kart takımı ile tanıtımının yapıldığı çalışmadır. Burada amaç her bir basamağın birliklerden oluştuğuna çocuğun dikkatinin çekilmesini ve bunu kavramısını sağlamaktır. Bu nedenle tanıtım yapılırken kartlar olmadan önce blokların tanıtımı yapılır yada boncukların yani artık materyal olarak her ne kullanıyorsanız.
Yani kartsız bir şekilde bloklar alınır ve sayılır bir birlik iki birlik üç birlik…..Dokuz birlik on birlik! Ve o sırada alt alta bitişik şekilde sıralanan birliklerin yanına bir onluk getirilir ve bak biz buna onluk diyoruz denerek on tane birlikten bir onluk oluştuğu çocuğa gösterilir.  Ardından onluklara geçilir ve yine onluklar yan yana bitişik şekilde sıralanarak bir onluk iki onluk ….. Dokuz onluk on onluk! Denildikten sonra bir yüzlük alınıp diğerine denk getirilerek bak on onluk bir yüzlük etti şeklinde on tane onluktan bir yüzlük ettiği çocuğa yine gösterilir. Aynı şey binlik içinde yapılır yani on tane yüzlük bir binlik ettiğini yine gösteririz. Bu şekilde çalışma tamamlandıktan sonra şimdi sana bunların yazılışını göstermek istiyorum diyerek yazılımına geçebiliriz. Ve sadece 1000 100 10 ve 1 kartları ile çocuğa basamak yazılışını gösteririz.
Bu sırada sağa sola hareket ettirilerek kartlar önümüzdeki boncuğun yazılışını görsel bir hareketle çocuğa sunabiliriz. Yani kartların hepsi sola yaslı olduğunda sadece 1000 görülür ama hepsini sağa yasladigimizda 1111 sayısı gözükmektedir. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s