Onluk taban blokları ile onluk sayı sisteminin tanıtımı

image

image

image

Bu çalışma normalde altın boncuklar ile yapılan bir çalışmadır ama biz elimizde olan imkanlar doğrultusunda buna en uygun bulduğumuz materyal olarak onluk taban bloklarının sarı renkli olanını temin ederek yaptık.  Montessori de de mesela banka oyunu sırasında oldukça fazla binlik yüzlük gibi boncuk materyalleri kullanıldığından bu şekilde ahşap takımları da vardır.  Biz aynı işi bunlarla gördük 🙂
Bu yaptigimiz çalışma öncesinde sadece birlik onluk yüzlük ve binlik tanıtımı yaptık öncesinde bir kaç sefer ve bu aşamaya ancak o çalışmalar sonrasında geçtik . Şimdi bu çalışmayı ilk yaptigimiz da şöyle bir kuş bakışı calismaya bakarak hakkında biraz konuştuk ardından da hem onluk taban bloklarını bir birlik iki birlik üç birlik dört birlik ….. şeklinde sayma çalışmasını yaptık tabi sonra bunun aynısını onluk yüzlük için yapıyorsunuz . Yani bir onluk iki onluk üç onluk. … şeklinde sayiyorsunuz. Daha sonra eğer çocuğunuz da hazirsa eğer bir üst calismaya geçmek için şöyle bir şekilde calismaya devam edebilirsiniz.
Mesela ona bir tepsi vererek bana 5 birlik 6 onluk 3 yüzlük ve bir binlik getirirmisin diyerek tepsisine bunları koyup gelmesini isteyebilirsiniz.
Bunları getirdikten sonra birlikte sayarak doğruluğunu kontrol ettikten sonra şimdi sana bunun yazışını göstermek istiyorum diyerek onluk taban sayılarından birlerden 5 i onlardan 60 ı yüzler den 300 ü ve birlerden bini alarak yazılımını gösterebilirsiniz.
image

Biz 1997 sayısını yapmışız bu çalışmada mesela 🙂
Ilerleyen zamanlarda bu çalışmanın tam tersinide yaparak yazılışları ile çalışmalar da yapmanız gerekli. Ama miktar alıştırmaları çocuklar için oldukça keyifli geçiyor hele hele işin içine birde eğlence girdi mi defalarca bu alıştırmaları yapmak çocuklara hiçte sıkıcı gelmiyor. Şahsen biz o gün bu çalışmaları yaparken artık ben sonlandırmak zorunda kaldım nehire kalsa aksama kadar devam edebilirdik 🙂 ben sıkıldım ama o sıkılmadı ve hatta bir süre toplamak istemedi kendi kendine de birseyler yaptı 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s