Dokunma tablası ile çalışma

Bu materyali ben kendim hazırladım. Sizlerde yapı marketlerden veya nalburlardan malzemeleri temin ederek yapabilirsiniz. Ben bauhousedan yine aldım çünkü orada secenek çok ve aldığınız ahşap malzemeleri kesen birde atolyesi var.
Materyalin özellikleri
3 tablodan oluşuyor üçünün de aynı boyda olmasına dikkat ediniz.
Birinci tablayı ortadan ikiye bir çizgiyle bölüyoruz ve sağ tarafı düz bırakarak sol tarafina aynı ölçüde kestiğimiz zımpara kağıdını kuvvetli bir yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz. Ve böylece 1 nolu dokunma tablası hazırlanmış oluyor.
Ikinci tabla için tablamızı yine metreyle ölçüp on eşit parçaya bölüyoruz. Ardında  ilk bölme boş kalacak şekilde başlayarak aynı ölçüde kesilmiş zımpara kâğıtlarını bir boş bir dolu olacak sekilde tablamızın üzerine yapıştırıyoruz.
Böylelikle ikinci tablamız da hazır.
Üçüncü son tabla için 5 farklı zımpara kağıdı kullanmamız gerekiyor. Bunlar en inceden en kalına doğru siralanacak şekilde beş eşit ölçüde kesilmiş olmalı ve yine tablamızı aralarında yarım santimden daha da az kalacak şekilde boşluklar bırakarak tablamızı 5 eşit parçaya bölerek en inceden kalına doğru yapıştırıyoruz. Böylelikle son derecelendirme tabletini de hazırlamış oluyoruz.
Gelelim sunum aşamasına
Sunum için masamız da ılık su dolu kase ve havlu yada havlu peçete bulundurmamız gerekiyor. Hem sizin hemde çocuğunuz için.
Isterseniz biraz resimlere bakalım ve ondan sonra size uygulama aşamasını anlatayım.

image

image

Ilk çalışmanız da iki tableti aynı anda sunabiliriz. Ancak ilk olarak 1 nolu dokunma tablasından başlamanız gerekli. Oda ilk resimde gördüğünüz 2 ye bölünmüş olan .
Önce parmaklarınızı ılık su dolu kaselere sokup çıkarıyoruz ardından peçetemizle yada havluyla kuruluyoruz ve tablamızın düz zemininde elimizi ve özellikle parmaklarımızı gezdirerek düz diye adlandırıyoruz. Sonra zımparalı kısma geçerek dokunup bu defa pütürlü diyerek adlandirmasini yapıyoruz. Sonrasında çocuğunuza teklif ederek sende denemek istermisin diye onu calismaya yönlendiriyoruz. Zaten büyük bir sabırsızlık içinde sıranın ona gelmesini bekleyen çocuk hemen atlayıp aynı sizin yaptığınız gibi büyük bir dikkat ve beceri içinde parmaklarını suya sokup çıkarıp kuruldıktan sonra düz yere elini dokundurup aynı sizin söylediğiniz şekilde ton ve vurgu dahil hepsini taklit ederek düz der! Ardından zımpara kağıdının olduğu yüzeye dokunarak pütürlü diye adlandırır. Bu çalışmadan sonra ikinci dokunma tablası na geçilir. Yine aynı şekilde parmaklar islatilarak parmak uçları hassaslaştırılır   ve sol taraf düz zeminle başlayacak şekilde önümüze aldığımız tablanin bölümlerine işaret ve orta parmağımızla dokunarak düz pütürlü şeklinde adlandirarak soldan sağa doğru teker teker parmaklarla üzerinden geçilir ve her defasında adlandırılır. Yani düz pütürlü düz pütürlü …… şeklinde .
Ve yine çocuğa teklif edilir ve yapmasına izin verilir.
Ill çalışma sırasında ilk iki tabla ile calismaya başlanır üçüncü tablaya geçilmez.
Kaş hafızasını harekete geçiren bu etkinlik daha sonraları zımpara harfler zımpara rakamlar olarak karşımıza çıkacağı için ayrıca bir hazırlık çalışması olma niteliği de taşımaktadır.
Çocuklar oldukça keyif alır ve tekrarlamak isteyebilirler. Materyalle dilediği kadar çalışmasına müsade edilir. Ve çalışma bittikten  sonra tablalar kutusuna konularak yerine geri kaldırılır. Kaselerdeki şu bosaltilarak rafına kaldırılır ve çalışma sonlandırılır.
3 tablamız la başka bir zamanda bu ilk iki çalışma tekrar edildikten sonra çalışılacaktır. Onun adlandırması da su sekilde olur ” çok az pütürlü , az pütürlü ,pütürlü , cok pütürlü , daha çok pütürlü ” olarak yapılır.
Bizim 2 nolu dokunma tablası ile calismamizdan kısa bir örnek isterseniz yagmur_nehir yazarak instagram dan bizi takibe alıp seyredebilirsiniz. 

Reklamlar

Dokunma tablası ile çalışma” üzerine 2 yorum

  1. Bunu mutlaka yaptıracağım.paylaşım icin saol cnm.acaba bahaus a diğer materyalleri de yaptirabilir miyiz ki.😀 malum cok pahalilar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s